Miui Nedir?

Son dönemlerde Xiaomi cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla bilinirliği son derecede arttı. Peki miui işletim sistemi nedir? Miui işletim sistemi ne zaman çıktı? Miui işletim sistemi hızlı mı? tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım.

 

Miui Nedir?

Miui aslında işletim sistemi değil, custom roomdur. Bildiğiniz üzere Android açık kaynak kodludur yani Android geliştirilebilirdir. Androidin geliştirilmiş ve özelleştirilmiş versiyonudur. Android sistemleri arasında kullanılabilecek tasarımı bakımından en güzel, en sükseli roomdur. Geliştiricisi Xiaomi’dir. Arayüzü bakımından Appe’le İphone serisinin işletim sistemi olan IOS’a çok benzetilmektedir.

Miui Kullanılır Mı?

Miui, çok kullanışlı bir custom roomdur. Miui’nin arkasında dünyanın en büyük üçüncü telefon üretimi sağlayan firma Xiaomi duruyor. Garipsemeniz biraz doğal, çünkü Xiaomi Avrupa kıtasında faaliyet göstermiyor, bu nedenle ülkemizde kullanılan ve satışta olan Xiaomi marka telefonlar aracı firmalar ile getiriliyor. Xiaomi şuanlık sadece 6 ülkede faaliyet göstermektedir. Room’un gayet şık bir tasarımı bulunuyor. Miui kullanacağınız en sükseli android custom room. Ayrıca içerisinde dünyaca ödül almış antivürüs yazılımı mevcut. Miui’nin kendine ait yedekleme uygulaması da mevcut. Miui’nin binlerce kendisine ait temasıda mevcut.  Miui’nin genel özellikleri saymakla bitmiyor çünkü kullandıkça yeni özelliklerini keşfediyorsunuz. Üstelik Miui, Orjinal işletim sistemine göre daha hafif olduğu için, orjinal işletim sistemlerinden daha hızlı çalışıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir