MIUI ROM Nasıl Kaldırılır? Detaylı Resimli Anlatım

MIUI ROM’dan hoşlanmadığınız ve ya farklı bir ROM türüne geçmek istediğiniz zaman öncelikle kaldırmalı ve ya geri yükleme yapmalısınız. MIUI ROM’dan kurtulmak istediğiniz zaman önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor. MIUI ROM kurulumunu hangi rehber kılavuza göre tamamladıysanız ona göre bir yol izlemelisiniz.

MIUI kişisel sayfasında yer alan kılavuza göre kurulumu yapmanız üzerine orjinal Stock ROM bulmalı ve onun üzerinden işlemleri gerçekleştirmelisiniz. İnternet sitemiz üzerinde yer alan kurulumu gerçekleştiren arkadaşlar ise biraz daha bu konuda şanslıdır.

MIUI ROM nasıl kaldırılır?

MIUI ROM kaldırma işlemini öncelikle bizim anlattığımız yönteme göre kurulum yapanların nasıl kaldıracağı hakkında bilgi aktaracağım.

 • Öncelikle MIUI ROM kurulum seçeneğinde indirdiğimiz RashR uygulamasını çalıştırmalısınız. RashR uygulama menüsü içerisinden “Reboot Recovery” bölümüne tıklayarak, telefonu geri yükleme modunda açıyoruz.

 

 • MIUI ROM kurulum seçeneğinde öncelikle telefonun eski ROM bilgilerinin yedeğini aldığımız için şimdi yedeği kısa süre içerisinde yükleyeceğiz. TWRP ekranında “Backup” seçeneğine tıklıyoruz. Örneğin, Samsung Galaxy S3 ROM yedeğini aldığımız için Backup seçenekleri arasından uygun olanı işaretledikten sonra “Swipe To Restore” seçeneğini sağ tarafa doğru kaydırıyoruz.

 • MIUI ROM özelliklerinin silindiğini yani formatladığını ekran üzerinde görebilirsiniz. “Restore Completed in” yazısını gördükten sonra “Reboot System” butonuna tıkladıktan telefon yeniden başlatılacaktır. Telefon yeniden açıldığı zaman sanki hiç daha önce MIUI ROM kullanmamış gibi telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Orijinal Stock ROM nasıl kurulur? (Samsung) 

Huawei MIUI internet sitesinde yer alan rehber kılavuzuna göre kurulum işlemini gerçekleştiren arkadaşlar ise orijinal Stock ROM eklentisini bulmak zorunda kalacaktır. Örneğin, Samsung Orijinal Stock ROM adımlarına göre size MIUI ROM kaldırma işlemini aynı zamanda orijinal Stock ROM kuracağız.

 • Öncelikle orijinal Stock ROM edinmemiz için Samsung’un Firmware sitesinden Stock ROM indirmelisiniz. Sammobile internet sitesi sayesinde bu işlemi kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Telefon modeli ve satın aldığınız ülkeyi seçtikten sonra “Check Firmware” butonuna tıkladıktan sonra güncel bilgiler listelenecektir.  En güncel sürümü bulduktan sonra “Download” seçeneğine tıklamalısınız.

 • Sayfayı aşağı doğru kaydırdığınız zaman Stock ROM yükleme kısmında en çok yardımı dokunacak uygulamayı yan sekmede açmalısınız. İnternet sayfasının paylaştığı “Odin Download” linkini yan sekmede açın.

 • Odin programını indirdikten sonra yan sekmeyi kapatabilirsiniz.

 • Sayfayı yukarı doğru kaydırdığınız zaman “Confirm Download” bölümünde yer alan “Download” butonuna tıklatın. Stock ROM indirebilmeniz için öncelikle üyelik isteyecektir. İnternet sitesine üyeyseniz bilgilerinizi, eğer üye değilseniz yeni üye kaydı yaptıktan sonra giriş bilgilerini girdikten sonra indirebilirsiniz.

 • İndirdiğiniz her iki dosya “.zip” uzantılı olacağı için ayrıştırma programları aracılığıyla iki farklı yere birleştirmeden çıkartın. Her iki dosyayı farklı yerlere çıkarttıktan sonra “Odin” uygulamasını çalıştırın.

 • Odin uygulamasını çalıştırdıktan sonra sırasıyla “PIT, BL, AP ve CP” gibi butonlar göreceksiniz. “AP” butonuna tıklayın.

 • AP butonunun çalıştırdığı dosya yöneticisi sayesinde Sammobile internet sitesinden indirdiğimiz ve ayıkladığımız “MD5 ve ya TAR” uzantılı dosyayı seçin.

 • Seçim işlemini doğru yapmanız halinde ROM yükleme başlayacaktır.

 

 • Odin yüklemeyi tamamladığı zaman sayfa resimde gördüğünüz şeklini alacaktır. Odin uygulaması zaman zaman “Yanıt vermiyor” şeklinde uyarı göndermesine rağmen dikkate almamaya çalışın.

 • ROM seçeneği yüklendikten sonra telefonunuzu kapatın. “Download Mod” ile telefonu açarak, bilgisayara bağlayın. Download Mod ile telefonu açtıktan sonra, bağlı iken Ses Açma tuşu ile ROM kuruluma hazır hale gelecektir. Odin uygulamasının sol üst tarafında ID:COM yazısı renklendiği zaman “Start butonuna basabilirsiniz. Telefon kapanıp, açıldıktan sonra Samsung Orijinal Stock ROM yüklenmiş olacaktır.(Samsung telefonları Download Mod ile açabilmeniz için Ses Kısma+Home+Kapatma tuşlarına eş zamanlı olarak basmalısınız)

 

MIUI ROM Nasıl Kaldırılır? Detaylı Resimli Anlatım” için bir yorum

 • Mart 24, 2018 tarihinde, saat 12:44 am
  Permalink

  Anlatımlar bugüne kadar rastladığım en anlaşılır ve emek verilen türden bu konuda sizlere teşekkür ederim . Bir soru da sormak istiyorum bu vesile ile . Mı 5s cihazım var rom olarak global beta sürüm yüklü rashr yardımı ile muipro rom’a geçmem mümkün mü acaba ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir