MIUI Rom nasıl kurulur? Detaylı Resimli Anlatım

Android kullanıcılarının kesinlikle sahip olması gereken en kullanışlı ve süslü ROM, Xiaomi tarafından geliştirilmiştir. MIUI Rom sisteminin arayüzü iPhone tasarımlarına fazlasıyla benzerlik gösteriyor. Apple üreticisinin çıkardığı modeller ile benzerlik göstermesinden dolayı Android kullanıcıları MIUI Rom kurulması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor.

Android kullanıcıları MIUI Rom özelliklerini öğrendikten sonra hemencecik telefonlarına kurmak istiyor. Dizaynı, kullanışlı ve süslü yönünde herhangi bir problem olmamasına rağmen kurulması yani teknik kısmında bir takım aksaklıklar bulunuyor.

MIUI Rom nasıl kurulur?  

MIUI ROM hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilmeniz için ürünün internet sayfasını incelemelisiniz. Ürün tanıtımı yapılması yerine daha fazla ihtiyaç duyulan kısmı yani nasıl kurulacağı hakkında bilgi aktaralım.

Telefon marka, modeller ve çeşitler fazla olduğundan dolayı MIUI, her telefon marka ve modeline özgü model hazırlamıştır. Örneğin, Samsung I9300 telefona sahipseniz bunun için ayrı bir rehber üzerinden kurulum yapmalısınız. MIUI üreticisi internet sitesi üzerinden kullanıcıları ile bunu paylaşıyor. Rehber niteliğinde olan bu kılavuz sayesinde kurulum yapmaya çalıştığınız zaman işin içinden biraz zor çıkıyorsunuz. Bunun yerine;

  • Öncelikle MIUI Download internet sayfasına giriş yapıyoruz. Telefon marke ve modelini doğru bir şekilde girdikten sonra “Developer ROM” bölümünden “Download Full ROM” linkine tıklayarak sistemi indirelim.

  • İnternet üzerinde yapılan indirmelerde çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. İndirme esnasında internet kesintisi, dosyanın bozuk olması vb. problemler ile karşılaşmamak için indirdiğimiz dosyanın bozuk olup olmadığını Android için RARLAB uygulaması ile kontrol edelim. Test sırasında bir hata ile karşılaşılmadıysa devam etmelisiniz.

  • Android işletim sistemi ROM kurmanıza izin vermeyeceği için yardımcı uygulamalar sayesinde kendimize izin vereceğiz 🙂 Android için RashR uygulamasını indirmelisiniz. Uygulamayı çalıştırın. RashR uygulaması sayesinde yedekleme imkanınız bulunuyor, yedekleme yapmak istemiyorsanız “Tehlikenin farkındayım” seçeneği ile kuruluma devam edelim.

  • Recovery seçeneğine tıkladıktan sonra “TWRP Recovery” seçeneğinden en güncel sürümünü seçtikten sonra “İndirilsin mi?” seçeneği soruluyor, “Evet, lütfen” diye işaretleyin. “TWRP Recovery” en güncel sürümü yüklendikten sonra “Yeniden başlatma (Reboot)” sorusuna “Evet, lütfen” seçeneğini seçmelisiniz, telefon kapanıp, açılacaktır.

  • İndirdiğimiz Recovery sayesinde telefonumuzun eski halini yedeklemiş oluyoruz. MIUI ile ilgili bir sorunla karşılaştığınız zaman rahatlıkla telefonunuzu eski haline döndürebilirsiniz. Telefon açıldıktan sonra RashR uygulamasından “Recovery-Betik” uygulamasını çalıştırmalısınız. Yedekleyeceğimiz dosyaya bir isim verdikten sonra, yedekleme ve Wipe seçeneklerine tik attıktan sonra “Kuyruğa Zip Ekle” butonuna rahatlıkla tıklayabilirsiniz 🙂

  • Yükleme kuyruğu seçeneğinde dosya yöneticisi sayesinde az önce indirdiğimiz MIUI ROM kurulum dosyasını seçmelisiniz. Bu işlemlerin ardından “Çalıştır” komutunu artık gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

RashR uygulaması sayesinde telefon içeriği öncelikle yedeklendi, ardından MIUI ROM kurulumu otomatik olarak tamamlanacaktır. RashR uygulaması bütün işlemleri sırasıyla gerçekleştireceği için öncelikle yedekleme, sonra sistem bilgilerinin silinmesi ve telefon kapanıp açıldıktan sonra MIUI ROM sistemine sahip telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

MIUI internet sitesinde yer alan kılavuza göre kurulum yapmak yerine bu yöntemi kesinlikle tercih etmelisiniz.

MIUI ROM kurarken nelere dikkat etmeliyim?

  • MIUI ROM kurmaya başlamadan önce kesinlikle önemli bilgilerinizin yedeklerini almalısınız. Telefon içerisinde bulunan orijinal yedekleme programları yerine Bilgisayar ve ya Bulut Sunucuları tercih etmelisiniz.
  • Telefon içerisinde yer alan orijinal yedekleme programları, MIUI ROM kurulduktan sonra artık tanınmayacaktır.
  • MIUI ROM kurulumuna başlamadan önce bataryayı tamamen doldurun. Kurulum esnasında şarj bitmesi, kurulumun yarıda kalması gibi işlemler telefona zarar verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir